Deň Európy 2022

Minulý piatok trinásteho sa uskutočnil tohtoročný Deň Európy. Výsledky nájdete naspodu po fotkách 😉

2. stupeň
1. Kvarta B – Chorvátsko
2. Tercia A – Švédsko
3. Príma – Estónsko
4. Kvarta A – Holandsko
5. Sekunda B – Francúzsko
6. Tercia B – Maďarsko
7. Sekunda A – Fínsko

3. stupeň
1. Septima – Írsko
2. Kvinta B – Grécko
3. II. C – Španielsko
4. III. A – Poľsko
5. I. A – Rakúsko
6. I. B – Nemecko
7. III. C – Slovinsko
8. II. A – Portugalsko
9. II. B – Taliansko
10. I. C – Česko
11. Sexta – Belgicko
12. Kvinta A – Rumunsko
13. III.B – Dánsko

Prameň ilustrácii: gamca-a-internety.sk

Dejepisná olympiáda 2021/22 SK (A)

Celoštátne kolo 14. ročníka Dejepisnej olympiády sa konalo v termíne 5. až 7. mája 2022 v Bratislave.

Karin Jakubcová z II. A postúpila v kategórii A z krajského kola z druhého miesta a v celoslovenskom finále sa umiestnila na 11. mieste.

Jakub Samuel Hlavatý z III. C postúpil v kategórii B z krajského kola z prvého miesta a v celoslovenskom finále skončil strieborný.

Gratulujeme k výsledkom a ďakujeme za reprezentáciu.

Za prípravu ďakujeme p.p. Rybárovej.

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk

Ekonomická olympiáda 2021/22 SK

Finále piateho ročníka Ekonomickej olympiády sa konalo v utorok 3. mája 2022 v hoteli Devín v Bratislave.

Z celkovo 11 300 študentov postúpilo do celoslovenského finále 51 z nich. A vo finále sa najviac darilo Martinovi Kipsovi z našej septimy, ktorý celú súťaž vyhral!

.

„Nečakal som to, tak asi je to zmes toho, že som sa pripravoval a toho, že tie otázky mi celkom sadli, či už v testoch alebo v ústnej časti. Myslím si, že to bolo veľmi dobre zorganizované, a väčší stres ako pri tých testoch som mal pri vyhlasovaní výsledkov, ale samozrejme to nebolo nič strašné, naozaj človek sa tu cíti príjemne celý deň a som rád, že to takto dopadlo. Určite odporúčam Ekonomickú olympiádu každému, aby sa zúčastnil, nemáte tým čo stratiť, a možno nájdete niečo, čo vás baví, niečo v čom ste dobrí, a aj keď nie, tak tie otázky, testy sú tak prakticky zamerané, týkajú sa aktuálnych ekonomických problémov, takže je to niečo z čoho si každý môže odniesť aj nejaké vedomosti“ – Martin

Gratulujeme k výsledku a ďakujeme za reprezentáciu!

Prameň ilustrácii: INESS

Viac o súťaži na jej webe.

Deň narcisov 2022

Vo štvrtok 28. apríla 2022 sa konal ďalší ročník celoslovenskej zbierky Ligy proti rakovine – Deň narcisov 2022.

Gamča bola zastúpená tímami z tretích ročníkov, ktoré spolu do dvadsiatich pokladničiek vyzbierali pre onkologických pacientov sumu 5765,04 eur – ďakujeme!

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk

Viac informácii na webe zbierky.

Biologická olympiáda 2021/22 SK (A, B; t-p)

V dňoch 20. až 22. apríla 2022 sa na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnilo celoštátne kolo 56. ročníka Biologickej olympiády a jej teoreticko-praktickej časti.

V kategórii B sa na 9. mieste umiestnil Michal Cibulka zo sexty.

V ketegórii A sa na 8. mieste umiestnil Viktor Imrišek zo septimy, ktorý je zároveň pozvaný na medzinárodné sústredenie, ktoré sa bude konať v júli v Arménsku.

Obom gratulujeme k výsledkom a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Za prípravu ďakujeme p.p. Martinkovičovej.

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk

Matematická olympiáda 2021/22 – EGMO

V dňoch 6. až 12. apríla 2022 sa v maďarskom meste Eger konal 11. ročník Európskej dievčenskej matematickej olympiády (EGMO), ktorej sa Slovensko stalo pravidelnou súčasťou – tento rok to bolo už po štvrtýkrát. V štvorčlenom reprezentáčnom tíme Slovenska boli aj Alica Dományová (Sexta) a Lucia Chladná (Kvinta A).

Okrem samotnej súťaže bol prichystaný zaujímavý pre všetky dievčatá. Dievčatá sa zúčastnili na otváracom ceremoniáli, absolvovali exkurziu do mesta Eger, niekoľko workshopov, hrali spoločenské hry a zmerali si vedomosti v kvíze. Nakoniec na uzatváracom ceremoniáli sa dozvedeli výsledky a dostali medaily. Alica s 18 bodmi a Lucia so 17 bodmi si obe odniesli bronzovú medailu.

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu!

Prameň ilustrácii: Iuventa

Olympiáda v informatike 2021/22 SK (A)

Tento rok sa konal 37. ročník Olympiády v informatike a koncom marca sa aj skončil, a to celoštátnym kolom kategórie A. Je to už tretie celoštátne kolo Olympiády v informatike, ktoré sa konalo online a teda u každého súťažiaceho a organizátora doma. Dokopy súťažilo 32 riešiteľov z celého Slovenska.

Celoštátne kolo malo teoretickú a praktickú časť, každú na jeden deň. Podobne ako v predchádzajúcich kolách, v teoretický deň bolo potrebné v každom príklade popísať ideálne riešenie príkladu, dôkaz správnosti riešenia, popis algoritmu, odhady časovej či pamäťovej zložitosti a nakoniec napísať krátky pseudokód. V praktický deň, ako samotný názov napovedá, nešlo o nič iné ako o naprogramovanie riešení. Tie nemuseli byť ideálne, keďže sa dali získať body aj za čiastočné riešenia.

Umiestnenia našich študentov:
4. miesto – Martin Belluš (Septima) – 35 b
7. miesto – Ela Vojtková (Oktáva) – 31 b
10. miesto – Viktor Balan (Oktáva) – 28 b
10. miesto – Alica Dományová (Sexta) – 28 b
14. miesto – Matej Repa (Septima) – 27 b
17. miesto – Martin Vaško (Kvinta B) – 23 b
22. miesto – Pavol Pivko (Oktáva) – 20 b
24. miesto – Matúš Duchyňa (Septima) – 17 b
24. miesto – Jakub Šiagi (Kvinta A) – 17 b
32. miesto – Filip Prutkay (Sexta) – 6 b

Ďakujeme za reprezentáciu školy a držíme palce na ďalších súťažiach.

Matematická olympiáda 2021/22 – SK (A)

Ako sa píše aj na stránke Iuventy, celoštátne kolo 71. ročníka Matematickej olympiády sa po dvojročnej prestávke konečne mohlo konať prezenčne. Tento rok sa tak stalo na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Do Košíc 20. marca 2022 pricestovalo na trojdňové celoštátne kolo 42 najlepších riešiteľov z celého Slovenska, ktorí si overili svoje matematické schopnosti v kategórií A, určenej pre žiakov 3. a 4. ročníka stredných škôl a septimy, oktávy osemročných gymnázií.

Okrem samotného súťaženia si súťažiaci zažili aj zaujímavý sprievodný program ako prehliadka Košíc, zvuková prehliadka orgánu v Dóme sv. Alžbety, návšteva Zoologickej záhrady a jazda na bobovej dráhe. Nakoniec slávnostné vyhodnotenie prebehlo v krásnej Historickej aule UPJŠ.

Naši žiaci obsadili skvelé umiestnenia. Riešitelia sa delia podľa získaných bodov do troch hlavných skupín – víťazi, ďaľší úspešní a ostnatní riešitelia.

Víťazi:
3. miesto – Viktor Balan (Oktáva) – 35 b
4. miesto – Viktor Imrišek (Septima) – 34 b
8. miesto – Roland Vízner (III. A) – 29 b
9. miesto – Alica Dományová (Sexta) – 28 b

Ďalší úspešný riešitelia:
18. miesto – Pavol Pivko (Oktáva) – 23 b

Ostatní riešitelia:
22. miesto – Filip Prutkay (Sexta) – 22 b
25. miesto – Lucia Chladná (Kvinta A) – 21 b
25. miesto – Simon Omaník (Kvinta A) – 21 b

Aj keď išlo o celoštátne kolo, väčšinu úspešných riešiteľov ešte čaká výberové sústredenie na Medzinárodnú matematickú olympiádu (IMO) a na Stredoeurópsku matematickú olympiádu (MEMO).

Všetkým riešiteľom gratulujeme k výsledkom, držíme palce v najbližších súťažiach a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy!

Prameň ilustrácii: Iuventa

Matematický náboj 2021/22

V piatok 18. marca 2022 sa konala súťaž tímov Matematický náboj.

Žiaľ, pandémia už tretí rok neumožnila zorganizovať túto súťaž prezenčne, teda sa konala online. Žiaľ to aj znamená, že už väčšina súťažiacich nepozná pocit súťaženia v jednej veľkej miestnosti spolu s ostatnými 500 tímami, odovzdávanie opravovateľom a menenie príkladov u meničov. Niektoré tímy si však atmosféru súťaženia medzi ostatnými tímami aspoň trošku pripomenuli a stretli sa v škole v triede III. A. Iní súťažili spolu u niekoho doma alebo sa stretli online na videohovore. Súťaž bola pripravená v špeciálnom rozhraní, ktoré sa snažilo čo najviac imitovať prezenčnú súťaž.

Tímy boli rozdelené do dvoch kategórií – Seniori a Juniori a zložené z piatich súťažiacich. Na riešenie boli dve hodiny a pripravených bolo viac ako 53 príkladov. Súťaž sa v posledných rokoch celkom rozrástla a súťažilo sa v Česku, Estónsku, Iráne, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Rumunsku, Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku a u nás na Slovensku.

V kategórií Seniori súťažilo celkovo 622 tímov, zo Slovenska ich bolo 116 a z našej školy 6.

Na 1. mieste v slovenskom poradí skončil tím, v ktorom boli Oktávania Viktor Balan, Martin Dyttert, Jozef Mičáň, Pavol Pivko a Ela Vojtková. V celkovom medzinárodnom poradí sa umiestnili na peknom 9. mieste.

Na 4. mieste sa umiestnil tím III. A: Martin Babala, Tomáš Chrenko, Vladimír Drobný, Eduard Mrug a Roland Vízner. Celkovo skončili na slušnom 29. mieste.

Tím, ktorý získal v rámci Slovenska 7. miesto bol zložený zo študentov našej septimy: Martin Belluš, Viktor Imrišek, Matej Repa, Timotej Šinkovic a Matúš Pálka.

V top 10 sa umiestnil aj tím študentov zo IV. A, v ktorom nechýbali Branislav Bubán, Samuel Kadnár, Ivan Kushpel, Filip Makara a Samuel Stanek.

Druhý tím septimy, so súťažiacimi Matúš Duchyňa, Adam Gramblička, Anna Semková, Tereza Vranová a Martin Kips, sa umiestnil na 22. mieste

Šiesty a zároveň posledný tím, ktorý súťažil v kategórii seniorov bol zložený zo študentov III. A: Andrej Baranec, Michal Cidorík, Alexander Herceg, Jakub Kováč a Matej Sninčák, ktorí získali 72. miesto.

V kategórií Juniori súťažilo celkovo 717 tímov, zo Slovenska ich bolo 149 a z našej školy 5.

4. miesto na Slovensku a 30. miesto medzinárodne vybojoval tím z kvinty A: Lucia Chladná, Michal Imrišek, Viktória Krettová, Simon Omaník a Andrej Znamenáček.

Tesne za nimi na 5. mieste skončil tím kvarty A: Viliam Gottweis, Tomáš Kodaj, Rudolf Kusý, Ján Lakota a Matúš Pokorný, ktorí medzinárodne skončili na 47. Mieste.

Tím kvarty B so štyrmi súťažiacimi Samuel Ferenc, Lukáš Šuster, Martin Szöllös a Martin Vaško skončili na 17. Mieste.

I. A zastúpili v súťaži Jakub Kovaľ, Jakub Kvačka, Samuel Kvačka, Patrik Prítrský a Veronika Duchajová a obsadili 22. miesto.

Piaty tím v zložení Adam Balogh, Patrik Novosedlík, Radoslav Pastva, Samuel Raček a Nikolaj Škurla obsadili 54. miesto.

Gratulujeme k umiestneniam a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk

Gamča pomáha… Ukrajine

Vo štvrtok 31. marca po galaprograme OH Gamča 2021 v DK Zrkadlový háj nás poprosili o pomoc s kamiónom pre Ukrajinu. Nižšie prinášame pôvodný text a fotky z príspevku na https://www.facebook.com/MISIAOsobnostiKuriermi

Dnes sa stali dva zázraky a sme za ne vďační.

🤔 Lámali sme si hlavu, ako dopravíme ďalšiu humanitárnu pomoc na Ukrajinu. A zrazu telefonát, že či by sa nám nezišlo miesto v kamióne smerujúcom na Ukrajinu. ODPADLI SME. Do hodiny parkoval kamión u nás na zbierke. Stal sa prvý zázrak. 🙌

😲 Ale ostávalo ešte riešiť ako kamión naložíme, keďže nás v daný moment bolo len 10 dobrovoľníkov. Zhodou okolností, alebo silou vesmíru, dnes v DK Zrkadlový háj mali podujatie študenti Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. Keď zistili, že potrebujeme pomôcť, neváhali ani sekundu a začali premiestňovať veci do kamiónu. Druhý zázrak. 🙌

🍀Vďaka týmto dvom zázrakom sme mohli poslať ďalší kamión na Ukrajinu s humanitárnou pomocou. Bez nich by to nešlo.

Ďakujeme skvelým študentom z Gamče za pomoc.❤

.

Prameň ilustrácií: Misia – osobnosti kuriérmi