Gamča na bicykli

Bezpečne chodíme do školy aj na bicykli.

Kampaň Do školy na bicykli je bezpochyby veľmi dôležitou celoslovenskou kampaňou, ktorá má podporiť dochádzanie do školy zdravo a ekologicky. Jedna vec však mnohých ľudí od poslania detí do školy bicyklom odrádza – strach z nehody. Tu je niekoľko tipov, ako sa dá dosiahnuť, aby sa deti dostali na vyučovanie na bicykli v bezpečí.

Ako deti rastú, potrebujeme im pre ich sebadôveru zveriť čoraz viac našej dôvery. Samostatná cesta do školy bicyklom je jedna z nich. Predtým, než tak urobíte, je však pre ich bezpečnosť a váš pokoj na duši nutné urobiť niekoľko krokov, ktoré vaše deti ochránia. Najmä žiakov vo veku 11 až 14 rokov sú na cestách zraniteľné. Sú už dosť dospelé na to, aby išli samy, no sú pod vplyvom kamarátov, rozptýlení a aj mobilných telefónov či slúchadiel. A to všetko sú riziká.

Druhým dôležitým doplnkom na hlave sú slúchadlá. Tie však na uši počas jazdy do školy nepatria. Autá sú tichšie, sú okolo nás aj tiché elektromobily, ale aj rýchle a tiché elektrické kolobežky. Žiak by sa počas jazdy do školy mal sústrediť viac než zrakom. Zvuk je často prvým varovaním, že niečo nie je v poriadku.

Zlaté pravidlo na cestách je o tom, aby ste videli a boli videní. Radšej sa osvetlite vpredu aj vzadu, svetlo zapínať už pred jazdou, bez ohľadu na počasie. Veľmi pomáha reflexné oblečenie. Svietivo žltá ľahká bunda nič neváži, ľahko sa zbalí do školskej skrinky a pritom ochráni ako prvá vrstva pred prípadným blatom či vodou. Pri spoločnom výbere trasy do školy sa presvedčte, že váš potomok ľahko zvláda ukazovanie rukou pred zabočením.

Školské ruksaky dokážu byť poriadne závažia. Aj na to treba na bicykli myslieť. Ruksak môže žiaka pri prudkom brzdení alebo zatočení prevážiť. Preto cyklistický výlet s ťažkým ruksakom na otestovanie nie je na škodu, aj keď vám dieťa tvrdí, ako super zvláda jazdu na svojom bicykli. Nikdy nedovoľte, aby ruksak nosilo na riadidlách. Ak je vpredu v košíku, treba si zvyknúť, že jeho váha spôsobuje ostrejšie zatáčanie. Vzadu zas pozor na visiace popruhy, ktoré sa môžu zamotať do kolesa.

O kontrole funkčnosti bicykla netreba ani hovoriť. Ale tak pre istotu – základom sú nekompromisne funkčné brzdy, dobrá prehadzovačka a správny tlak v pneumatikách.

Do školy na bicykli 2020

Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke, Facebooku a Instagrame súťaže.