Noc filmov a literatúry

Vážené Gamčáctvo,

v piatok, 19.4.2024, sa uskutoční Noc filmov a literatúry (NFAL) pre 3. stupeň. Máme pre vás pripravené viaceré zaujímavé rozhovory s osobnosťami literatúry, interaktívne kvízy aj zbierku skvelých filmov.

Na EduPage vám príde prihlasovanie, kde sa nezabudnite prihlásiť, ak sa chcete zúčastniť.

Príchod je v piatok 18:00 – 18:15. O 18:15 sa škola na noc zamyká. Nezabudnite si priniesť veci na spanie a nejakú večeru. Nie je možné si priniesť vlastnú kanvicu či polotovary, ktoré musia byť tepelne upravené (napr. „Wifonka“).

Upozorňujeme, že NFAL je školská akcia, počas ktorej platí školský poriadok!

Už sa na vás tešia a ruky vám bozkávajú vaši organizátori,

4.C & 2.C

MarieDay

Naši starší študenti sa 5. 4. 2024 zúčastnili interaktívneho workshopu o rádioaktivite s názvom MarieDay na Gymnáziu Škola pre mimoriadne nadané deti. Vypočuli si odborné prednášky, ale taktiež mali možnosť si prakticky vyskúšať meranie rádioaktivity, gama spektroskopiu či simuláciu odpratávania jadrového odpadu z tragédie v Chernobyle.
Ďakujeme za pozvanie!

Smart Talk

Na Gamči sa uskutočnil druhý ročník projektu Smart Talk, kedy sme na Gamči privítali žiakov a učiteľov z GymPaBa v rámci projektu Škola škole, ktorý zastrešuje Bratislavský samosprávny kraj. Trieda 1.C si pripravila zaujímavé prezentácie a aktivity.
Tešíme sa na ďalšie stretnutie v máji!

Erasmus+

V rámci projektu Erasmus+ Gamčáci v marci hosťovali učiteľov a žiakov z partnerskej školy Institut Illa de Rodes zo Španielska. Počas ich pobytu pracovali na projekte a ukázali španielskym spolužiakom krásy Bratislavy a okolia. Viac informácií o tomto projekte je na našej projektovej webstránke https://sites.google.com/view/erasmus-gamca/2023

RoboCup 2024

V dňoch 6. – 8. 3. 2024 sa opäť konala celoslovenská robotická súťaž RoboCup Junior tentokrát v Bratislave na SPŠE Zochova. Gamčáci “LNX Robots” (Tomáš K. zo Septimy B, Matúš M. zo Sexty A a Mathias S. z gymnázia Bilíkova) obhájili pozíciu najúspešnejšieho slovenského tímu v kategórii robotický futbal Open – gratulujeme!

Príprava na súťaž bola (a ešte ďalšie mesiace aj bude) náročná, pretože chalani sa po skúsenostiach z celosvetového kola v minulom roku 2023 (kde sa umiestnili na 15. mieste z 23 tímov a vyhrali tímový turnaj supertímov) rozhodli postaviť úplne nových robotov. Cieľom je, aby každý z nových robotov hral rýchlejšie, používal lidar na určovanie polohy na ihrisku, druhú všesmerovú kameru, tzv. „kicker“ na vykopávanie lopty a aj tzv. „dribbler“ na lepšie ovládanie lopty.

Chalani si navrhli nové plošné spoje s mikroprocesormi STM32, vyrobili si vlastné „kužeľové” zrkadlo a silikónové diely, navrhli si ovládanie elektromagnetu a naprogramovali si rozpoznávanie polohy na ihrisku na základe dát z lidaru.

Na slovenskú súťaž ešte nemali nového robota pripraveného a tak sa zúčastnili s minuloročnými robotmi. Prvý polčas proti tímu KickTronZ z Chorvátska prehrali kvôli chybe v konfigurácii a aj keď chybu opravili, tak už v druhom polčase nedokázali výsledok zápasu otočiť (3:5). Preto nakoniec skončili celkovo na 2. mieste (spomedzi slovenských tímov na 1. mieste).

O dva týždne neskôr 23. 3. 2024 už mali funkčného aj nového robota a zúčastnili sa s ním odvetného zápasu v chorvátskom Záhrebe (v rámci chorvátskeho kola RoboCup Junior). Robotovi sa síce počas zápasu proti KickTronZ pokazil jeden motor, ale aj tak so šťastím vyhrali 3:2 a umiestnili sa na 1. mieste.

Našich robotov môžete prísť pozrieť aj na súťaž Istrobot (20. 4. 2024 na FEI STU Bratislava).

Chalani aktuálne pripravujú robotov na európsky turnaj RoboCup Junior v Nemecku (6/2024) a celosvetový turnaj v Holandsku (7/2024). Držte nám palce!

Na súťaže sa pripravujú pod vedením Radoslava Kováča v rámci krúžku „Robotika, programovanie III – projekty/súťaže”. Ďakujeme Gamči, gymnáziu Bilíkova, sponzorom Alanata, Eset, Microstep a Siemens za podporu a za zakúpenie súčiastok na robotov.

Majstrovstvá Bratislavského kraja v šachu

V dňoch 20.-21.2024 sa konali Majstrovstvá Bratislavského kraja v šachu 4-členných družstiev ZŠ a SŠ.

Naši žiaci Matej Vaško (sekunda), Maximilian Piussi (kvarta B), Natália Havaldová (kvarta B), Richard Chmúrny (sekunda) vyhrali kategóriu základných škôl.

V kategórii stredných škôl naši žiaci Lucia Tomčaniová (kvinta A), Samuel Havalda (kvinta A), Dominik Hitka (1.A), Adela Mendelová (1.B) sa umiestnili na 2. mieste.

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

Prednáška na tému Za všetko môže veľký tresk

Ako vznikali prvky vo vesmíre? je názov prednášky pána Mgr. Martina Venharta, PhD., ktorý nás poctil svojou návštevou 22.2.2024. Prednášku si vypočuli a následne o téme diskutovali študenti 1.A, 1.B, 1.C, Kvinty A aj Kvinty B. Prednáška sa uskutočnila ako rozšírenie a spestrenie vyučovacích predmetov fyzika a chémia.

Exkurzia Vida centrum Brno

20.2.2024 sa triedy Kvarta A a Kvarta B zúčastnili na prírodovednej exkurzii vo vedeckom centre v Brne, kde si okrem stálej expozície užili aj výučbové programy na témy Rádioaktivita a Plazma.

Lyžiarsky výcvik druhákov

Tento týždeň žiaci druhých ročníkov absolvujú lyžiarsky výcvik v stredisku Mýto pod Ďumbierom.

Úspech v krajskom kole olympiády v nemeckom jazyku

Veľmi sa tešíme z úspechu našej žiačky Adely Augustínovej z 1.C, ktorá vyhrala krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku a postupuje do celoštátneho kola. Gratulujeme!