Šanghaj 2016 (SISCYC)

Pondelok, 26. septembra 2016

Počas prázdnin sa 5 Gamčákov (Richard Hrivnák, Pavol Kollár, Michal Molnár, Matej Moško – všetci vtedajšia kvinta a Samuel Rybár – vtedajšia sexta) zúčastnilo podujatia Shanghai International Sister Cities Youth Camp 2016 v čínskom Šanghaji.

Šanghajská edukačná komisia tento tábor organizuje už od roku 2009. Tento rok sa ho prvýkrát zúčastnilo aj Slovensko, ktoré reprezentovala Gamča. Okrem nás v Šanghaji tento rok bolo ešte 16 tímov z 15 krajín sveta.

Cieľom tábora je podporiť vzájomnú komunikáciu a výmenu skúseností teenagerov z rôznych krajín sveta počas 2 týždnov s bohatým programom. Organizátori pre nás pripravili množstvo workshopov, na ktorých sme mohli spoznať čínsku kultúru, či naučiť sa základy čínskeho jazyka. Okrem toho sme videli takmer všetky top turistické miesta v Šanghaji, akrobatickú show a tiež sme mali možnosť okúsiť čínsku kuchyňu, nielen počas návštevy u našich čínskych dobrovoľníkov doma, ale aj na dennej báze v školskej jedálni, kde sme sa stravovali.

Ono, nebola to vždy len zábava:

Vstávať cez prázdniny každý deň o 7 ráno a do večera absolvovať všetky aktivity, či už von (kde bolo spravidla okolo 38 ℃, pocitovo až 46 ℃) alebo vo vnútri (kde miestnosti vychladzovali na 16 ℃), dalo zabrať všetkým z nás. No aj napriek únave, boľavým hrdlám, kašľu, či horúčkam, sa tím Gamče zapájal do všetkých aktivít a súťaží a právom bol na záverečnej ceremónii vyhlásený za tím roka.

Chalani okrem super výkonov napríklad v člnkovaní na jazere, v tanci tradičného slovenského Klobúkového tanca, či v zbieraní podpisov od Číňanov na tržnici, predviedli aj svoj šarm, zdvorilosť a charizmu, o ktorých som s radosťou počúvala nielen od kolegýň a kolegov z iných krajín, ale aj od účastníkov (OK, najmä účastničok ☺) tábora.

Naše poďakovanie za možnosť zúčastniť sa tohto tábora samozrejme patrí pani riaditeľke Babišovej, ktorá promptne reagovala na ponuku od pána konzula Bruna Hromého. S ním sme sa v Šanghaji tiež stretli. Prišiel nás pozdraviť na otvárací ceremoniál tábora, zobral nás podporiť žilinských dorastencov na futbalový turnaj, dal nám tipy na nákup suvenírov a povedal aj pár dobrých vtipov. Aj vďaka pánovi konzulovi budeme na tento tábor radi spomínať a veríme, že Slovensko bude mať odteraz možnosť zúčastňovať sa tohto tábora každoročne, aj vďaka vynikajúcej tohtoročnej reprezentácie Gamčákov.

Reportáž perom p.p. Kohanovej, ktorá našu výpravu sprevádzala – ďakujeme!

< Naspäť na nástenku

Viac o tábore na webe podujatia.

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk