Olympiáda v informatike 2020/21 – IOI

Streda, 28. júla 2021

Už druhý rok sa mala konať Medzinárodná olympiáda v informatike (IOI) v Singapure, no žiaľ z pandemickych dôvodov sa konala opäť iba online. Napriek tomu sa olympiáda nezaobišla bez otváracieho ceremoniálu, rôznych voľnočasových zábavných, sociálnych či programátorských aktivít, prehliadok mesta, zatváracieho ceremoniálu a v neposlednom rade súťažných dní, ktoré k olympiáde patria. Všetko sa to stihlo medzi 19. a 28. júnom 2021-

Samotná medzinárodná olympiáda je súťaž jednotlivcov, ktorá je zložená z dvoch súťažných dní. Tento rok sa jej zúčastnilo 351 účastníkov z približne 90 krajín sveta.

ilustračná fotka 1

Slovensko reprezentoval štvorčlenný tím, ktorého členovia sa museli prebojovať domácim, krajským a celoštátnym kolom až na výberové sústredenie, kde museli skončiť na najvyšších priečkach. Dokopy to bolo viac ako 10 súťažných dní a viac ako 40 súťažných úloh.

Členom slovenského tímu, ktorý sa zúčastnil na medzinárodnej olympiáde bol aj Matej Urban z oktávy. Už po prvom súťažnom dni bolo zjavné, že Matejov výsledok nebude hocijaký, skončil na skvelom 13. mieste v absolútnom poradí. Druhý deň si svoj výsledok ešte zlepšil a celkovo skončil na 11. mieste, ako prvý Európan a hlavne skončil v zlatej línii a teda získal zlatú medailu! Takýto nesmierny úspech nie je každodenná záležitosť, veď posledne sme na Gamči mali zlatú medailu z IOI v roku 2005. Žiaľ medailu má zatiaľ iba vo virtuálnej podobe, snáď čoskoro dorazí aj naozajstná.

ilustračná fotka 2

Matejovi všetci srdečne gratulujeme, ďakujeme za reprezentáciu a držíme palce nech sa mu aj naďalej tak skvelo darí!

< Naspäť na nástenku

Prameň ilustrácii: IOI 2021 a internety-a-gamca.sk