November 1989 (2019)

Streda, 11. decembra 2019

Počas novembra sme si pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie:

Celú spomienku na November ´89 odštartovala inovatívna Velvet talkshow. Išlo o rozhovor s hercami nového filmu Amnestie. Jeden z hlavných aktérov bol práve Gamčák Juraj Bača. Priblížil nám Gamču v dobe jeho štúdia a celkovo aj dej filmu Amnestie. Na záver študenti súťažili o hodnotné ceny v podobe kníh Amnestie. No táto talkshow bola len začiatok.

Tridsiate výročie Nežnej revolúcie prinieslo na Gamču veľa spomienok. Na každom kroku sa dalo vidieť čosi, čo nám priblížilo udalosti spred pár desaťročí.

Nežný komiks bol vystavený na chodbe druhého poschodia. Na viacerých miestach boli obrázky z udalostí Novembra. A na prom poschodí vznikla malá galéria svedectiev účastníkov udalostí, ktoré sme si pripomínali.

Neboli sme len statickým pozorovateľom ale i aktívnym účastníkom.

Veľmi zaujímavá bola prednáška, ktorá sa odohrala v III. C. Traja Gamčáci – pani Mrázová s pánmi Feketem a Szalayom nám prišli sprostredkovať ich pohľad na Nežnú revolúciu, ktorej boli priamymi účastníkmi.

Z rozprávania profesorov sme sa dozvedeli čo všetko sa dialo na našej škole pod rúškom tajomstva a ako veľmi kolísali na hrane. Vedeli, že akonáhle by sa prevalilo že podporujú aktivity proti komunistickej strane, prišli by o miesto na škole. Ani študenti neostali pasívni a vrelo sa zapájali do protestov a nedbali na hrozbu možného trestu. Niektorí profesori boli už dosť skúsení na to, aby si uvedomovali riziko, ktoré so sebou tieto protesty prinášajú a občasne sa snažili mierniť študentské vášne.

Ukázali nám, aká cenná je sloboda a ako si musíme vážiť časy v ktorých žijeme. Nie vždy bola sloboda samozrejmosťou a to, že je naša generácia stále ľahostajnejšia voči určitým udalostiam neveští nič dobré. Apelovali na nás, aby sme boli citliví a vážili si to, čo máme. Za všetky ich rady a príbehy im vrelo ďakujeme.

Jednou zo zaujímavých historiek bolo i to, že keď padli hranice, prvé čo urobili bolo, že utekali po vlastných cez pole do Hainburgu a navštívili najbližší supermarket. Bolo pre nich neuveriteľné, koľko možností sa im otvorilo po páde režimu.

Ďalším významným hosťom bol pán profesor Zajac. Bol jeden z hlavných organizátorov stretnutí na Nanámestí SNP a vedúca osobnosť Nežnej revolúcie. Priblížil nám život v režime i postupný nástup prevratových myšlienok. Bolo úžasné počúvať, ako prestrihávali drôty na hraniciach a nenechali sa zastrašiť komunistickými vyhrážkami. Predstavil nám neisté začiatky stretnutí, ktoré vyústili v nepotlačiteľnú a neignorovateľnú vlnu a na koniec i k pádu režimu. Ako odkaz budúcim generáciám uviedol, že si treba dávať pozor na skryté hrozby a byť citlivý i na tie najjemnejšie náznaky nástupu extrémizmu. Aj jemu zo srdca ďakujeme.

Vážme si teda dnešnú dobu! A aj napriek tomu, že je v nej mnoho nedostatkov, netreba na ňu zanevierať a neprestajne musíme hľadať tú jasnú víziu lepšej budúcnosti, za ktorú bojovala predchádzajúca generácia.

Celá akcia by sa určite nezaobišla bez obety a času profesorov. Osobitá vďaka patrí p.p. Rybárovej, ktorá pripravila celú akciu a dohliadala na jej plynulý chod.

< Naspäť na nástenku

Autorka textu: Tamara Miková z III. B

Prameň ilustrácii: Filip Ferjanc z III. C (internety-a-gamca.sk)