Exkurzia CERN – jún 2019

Utorok, 18. jún 2019

Od prvého do piateho júna sa vybrali triedy Septima a III. B pod vedením p.p. Jurčovej, p.p. Horváta, p.p. Jajcaja na exkurziu do Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vo Švajčiarsku.

1. deň
Naša švajčiarska expedícia sa začala v interaktívnom múzeu Technorama vo Winterthure. V tomto raji pre mladých výskumníkov sme si ani nestihli uvedomiť ako rýchlo ubehli tri hodiny. Vyskúšali sme byť vedcami veľmi hravou formou. Všetkých experimentov, ktoré tam boli, sme sa mohli dotknúť, aby sme zistili, ako fungujú. Mechanika, elektrina, hlavolamy, astronómia, ale aj pokusy s vodou, svetlom a dokonca aj zvukom…skrátka, každý (aj ne-vedec) si prišiel na svoje.

Večer sme sa ubytovali v hoteli F1 Thonon les Bains. Napriek veľmi skromným podmienkam, maličkým izbám, spoločným kúpeľňam a jednoduchým raňajkám bola na hoteli veľmi príjemná študentská atmosféra. Nasledoval voľný program a rozhodli sme sa spoznať viac obec Thonon les Bains, kde sme bývali. Prešli sme sa po nábreží až po prístav, kde sme sa navečerali a uťahaní po celej ceste a 3 hodinám v Technorame sme zaspali ako zarezaní.

2. deň
Ďalší deň sme rovno odštartovali v CERN-e v Meyrine. Hneď pri príchode nás ohúrila pamiatka Glóbus vedy. Následne sme sa premiestnili do hlavných priestorov kde nám spustili videoprezentáciu o histórii CERN-u. Náš sprievodca a zároveň zamestnanec v CERN-e odpovedal na naše otázky o časticových urýchľovačoch. Premiestnili sme sa do budovy, kde nám niekoľko expertov dôkladne vysvetlilo mechanizmus urýchľovania a dozvedeli sme sa zaujímavé fakty o budúcich projektoch. Napriek tomu, že sme si nevyskúšali žiaden experiment (ako v Technorame), sme si CERN užili a nabrali veľmi veľa nových vedomostí. A na príležitosť rozprávať sa so svetovou špičkou vedy a výskumu budeme ešte dlho spomínať.

Čakalo nás poobedie v Ženeve. Navštívili sme sídlo OSN, slávnu Zlomenú stoličku, 140 metrový vodotrysk/fontánu Jet d’Eau, Katedrálu svätého Petra a nakŕmili sme labute na Ženevskom jazere. Mesto bolo zaujímavé hlavne kvôli histórii a luxusnej atmosfére.

Posledný večer sme strávili v našej malebnej obci Thonon les Bains pri jazere, kde sme sa kúpali, popri tom počúvali hudbu a dokonca sme si spravili menšiu ochutnávku švajčiarskych syrov, ktoré sme za celý výlet nakúpili.

3. deň
Cestou naspäť sme mali poslednú zastávku v Berne. Navštívili sme fascinujúce Einsteinove/Historické múzeum, zvonicu s orlojom Zytglosse a priekopu s medveďmi. Celé Švajčiarsko vyvrcholilo najkrajším výhľadom na Bern kde sme si užívali šarm mesta. Z vyhliadky sme naskočili na autobus a ďalšie ráno sme už boli späť v Bratislave.

Niektorí spolužiaci mali pred expedíciou určité obavy. Neboli si istí, či ich bude baviť vedecká Technorama, alebo či budú rozumieť prednáškam v CERN-e a či sa celkovo oplatí ísť na „vedeckú expedíciu“. Opak sa stal pravdou. Všetky vedecké zážitky boli jednoducho vysvetlené hravou formou a boli sme milo prekvapení aká zábava môže byť v technickom múzeu. Necelé 3 dni so spolužiakmi nám veľmi rýchlo ubehli, bol to veľmi príjemný balans medzi vedou a kultúrou a preto Vám určite túto expedíciu odporúčame!

< Naspäť na nástenku

Prameň ilustrácii: Zdeno Dobrota (internety-a-gamca.sk)