BraDraShip Nórsko 2015

Sobota, 30. mája 2015

Pondelok, 30. máj 2015

Včera sa 30 študentov a študentiek spolu s p.p. Porkertovou, p.p. Kohanovou a p.p. Královičovou vrátilo z Nórska, kde strávili týždeň vrámci projektu BraDraShip. Takto to tam vyzeralo očami jednej z účastníčok:

“Od marca do mája ste mohli počuť od tretiackeho osadenstva na našej škole tiché reptanie na adresu „esejí do Nórska.“ Áno, niektorí menej leniví Gamčáci upísali (doslovne) svoju dušu týmto esejám. Na základe nich, testov z angličtiny, reprezentácie školy a správania boli na minulotýždňovú študentskú mobilitu do Nórska vybraní 30 Gamčáci, prevažne z 3. ročníka. Každý, kto absolvoval tento pobyt v Nórsku, si však môže povedať, že tá námaha iste stála za to! A že vlastne naša drina bola malá v porovnaní s tým, čo sme všetko za ňu získali …

Bývali sme v meste Drammen, 40 km od Osla, ktoré bolo také perfektné, až sa po pár dňoch zdalo byť perfektné až priveľmi a v podstate… nudné. Nebol tam „bordel“ na aký sme zvyknutí. Žiadne odpadky na ulici, žiaden ruch na priechodoch, žiadna pokrikujúca nekalá mládež v piatok večer – len pokojné prechádzky pri rieke, fjorde, blízkych parkoch a lesoch. Neostali sme len v Drammene, ale vycestovali sme aj do neďalekej bane, v ktorej sa ťažilo striebro a do Osla, plného zelene, krásnych budov a zaujímavých sôch na každom rohu.

Samozrejme, tento pobyt nebol len o „výletovaní“ (alebo o užívaní si príjemného času v hoteli so skvelou stravou a posilkou zdarma), ale najmä o nadväzovaní priateľstiev medzi nórskymi a slovenskými študentami a vzájomnom vymieňaní si informácií o politickej kultúre, spoločenských zvyklostiach alebo historických skúsenostiach. Na tejto škole sme s nórskymi študentmi zažili veľké množstvo workshopov v angličtine – či už matematických, kultúrnych alebo politických – vďaka ktorým sme si rozšírili naše znalosti o Nórsku a Nóri o Slovensku (už vedia, že sme neboli vo federácii so Slovinskom – áno, viacerí z nich si to mysleli). My sme zase dostali politický šok z toho, že v Nórsku býva 80% účasť na voľbách, že sa tam pohybuje nezamestnanosť okolo 4% a že takmer každý Nór je absolútne spokojný so svojou vládou a naozaj každý Nór je hrdý na to, že je občanom práve tejto krajiny …

S Nórmi sme trávili čas aj mimo školy, napríklad na bowlingu alebo na koncerte, ktorý si pre nás pripravili. My sme im zase predviedli ukážky našich slovenských tancov (vďaka patrí našej trénerke p. p. Kohanovej, ktorá dala za krátky čas do parády všetky dievčatá na tanec) a taktiež sme im zahrali na gitare. Avšak naše pravé umelecké čísla im budeme môcť ukázať až na OHčke, ktorej kúsok uvidia, keďže nórski študenti prídu na našu školu v októbri 2015.”

V najbližšom čase by mali na chodbách pribudnúť všetky spracované reportáže z tejto návštevy v Nórsku.


(Fotografia doplnená 26. augusta)

< Naspäť na nástenku

< Naspäť na nástenku

Detaily a galériu projektu BraDraShip nájdete na stránke projektu či Facebook stránke.

Viac o našej partnerskej škole St. Hallvard videregaende skole nájdete na ich webe či Facebook stránke. Alebo potom v októbri na gamčáckych chodbách.