,,Veľký návrat“ kanadskej Slovenky

Pondelok, 18. február 2019

Zuzana Palovič, autorka dvojjazyčných kníh The Great Return/Veľký návrat a Slovensko legenda lipy/Slovakia The Legend of the Linden“ v piatok 15. februára prehovorila k naším druhákom:

„Keď chcete niečo zmeniť, nenechajte sa odradiť.“ Aj týmito slovami povzbudzovala Zuzana Palovič študentov nášho gymnázia, ktorí v rámci výučby spojenej dejepisno-anglickej hodiny mali možnosť vypočuť si dvojjazyčný prehovor o histórii jej rodiny, ktorá emigrovala v čase socializmu z Bratislavy.

Ako sama povedala: „Aj keď som prežila celý život cestovaním a študovaním v iných krajinách, vždy sa cítim byť Slovenkou. Zahraničie mi dalo veľa, ale cítim potrebu vrátiť svojej rodnej krajine to, čo mi dala.“ Práve preto spísala zaujímavé príbehy z dejín Slovenska do knihy Slovensko legenda lipy/Slovakia The Legend of the Linden a v zaujímavej obrázkovej verzii ju propaguje vo viacerých štátoch sveta. Najnovšie sa pracuje na preklade do ruštiny a čínštiny.

Vo svojej ďalšej knihe spísala to, čím žije. Je hrdá na Slovákov, ktorí síce odcestovali do zahraničia za lepším životom, no po čase sa rozhodli vrátiť na Slovensko s novými nápadmi a entuziazmom niečo zmeniť. Znova ako uviedla: „I wanna do something even greater than my parents.“

Keďže kvôli pracovnému vyťaženiu Zuzany Palovič nemohli všetci študenti zažiť jej inšpiratívny „talk“, tak budú mať aspoň od pondelka možnosť prelistovať si v jej knihách, ktoré zavítajú do našej školskej knižnice.

Zuzana je však otvorená novým kontaktom aj na sociálnych sieťach a určite bude hľadať ďalších rodených a cítiacich Slovákov, ktorí nezabúdajú na korene, domov a svoju podstatu. Verí, že úspešných ľudí našla už aj v školských laviciach medzi nami. Ľudia totiž podľa nej nemusia čakať až do ukončenia školy aby zmenili svet. Stačí málo a všetci vraj môžeme začať už hneď.

< Naspäť na nástenku

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk

Autorka textu: p.p. Mochnacká