RoboCup 2024

Utorok, 2. apríla 2024

V dňoch 6. – 8. 3. 2024 sa opäť konala celoslovenská robotická súťaž RoboCup Junior tentokrát v Bratislave na SPŠE Zochova. Gamčáci “LNX Robots” (Tomáš K. zo Septimy B, Matúš M. zo Sexty A a Mathias S. z gymnázia Bilíkova) obhájili pozíciu najúspešnejšieho slovenského tímu v kategórii robotický futbal Open – gratulujeme!

Príprava na súťaž bola (a ešte ďalšie mesiace aj bude) náročná, pretože chalani sa po skúsenostiach z celosvetového kola v minulom roku 2023 (kde sa umiestnili na 15. mieste z 23 tímov a vyhrali tímový turnaj supertímov) rozhodli postaviť úplne nových robotov. Cieľom je, aby každý z nových robotov hral rýchlejšie, používal lidar na určovanie polohy na ihrisku, druhú všesmerovú kameru, tzv. „kicker“ na vykopávanie lopty a aj tzv. „dribbler“ na lepšie ovládanie lopty.

Chalani si navrhli nové plošné spoje s mikroprocesormi STM32, vyrobili si vlastné „kužeľové” zrkadlo a silikónové diely, navrhli si ovládanie elektromagnetu a naprogramovali si rozpoznávanie polohy na ihrisku na základe dát z lidaru.

Na slovenskú súťaž ešte nemali nového robota pripraveného a tak sa zúčastnili s minuloročnými robotmi. Prvý polčas proti tímu KickTronZ z Chorvátska prehrali kvôli chybe v konfigurácii a aj keď chybu opravili, tak už v druhom polčase nedokázali výsledok zápasu otočiť (3:5). Preto nakoniec skončili celkovo na 2. mieste (spomedzi slovenských tímov na 1. mieste).

O dva týždne neskôr 23. 3. 2024 už mali funkčného aj nového robota a zúčastnili sa s ním odvetného zápasu v chorvátskom Záhrebe (v rámci chorvátskeho kola RoboCup Junior). Robotovi sa síce počas zápasu proti KickTronZ pokazil jeden motor, ale aj tak so šťastím vyhrali 3:2 a umiestnili sa na 1. mieste.

Krátky zostrih zo zápasov si môžete pozrieť na tomto linku: – https://youtu.be/muNbSWIVRXY

Našich robotov môžete prísť pozrieť aj na súťaž Istrobot (20. 4. 2024 na FEI STU Bratislava).

Chalani aktuálne pripravujú robotov na európsky turnaj RoboCup Junior v Nemecku (6/2024) a celosvetový turnaj v Holandsku (7/2024). Držte nám palce!

Na súťaže sa pripravujú pod vedením Radoslava Kováča v rámci krúžku „Robotika, programovanie III – projekty/súťaže”. Ďakujeme Gamči, gymnáziu Bilíkova, sponzorom Alanata, Eset, Microstep a Siemens za podporu a za zakúpenie súčiastok na robotov.