Otvorenie OH Gamča 2022

Streda, 28. septembra 2022

V stredu 14. septembra sa na školskom dvore Gamče konalo otvorenie 35.ročníka školskej olympiády v podaní organizátorských tried Septimy a III. A.

Dej otvorenia začína besedou s autorom fantasy knihy (p.p. Holiš), ktorá je prerušená hlavnou postavou, Jonášom (Matúš Jonaštík). Jonáš nevie pochopiť, prečo ľudia neriešia svoje problémy a radšej si vymýšľajú fiktívne svety a postavy s nezmyselnými problémami a knihu začne trhať. Trhanie knihy spôsobí otvorenie portálu, ktorý predstavuje skupina tanečníkov v plášťoch a trojica tanečníkov s palicami. Jonáša prenesú do čarovnej krajiny Ačmag. V nej stretáva vílu Eilis (Lívia Pulišová), ktorá svoj život zasvätila umeniu. Ich stretnutie je prerušené Hebzibach Mocnou (Miroslava Pokorná), bojovníčkou naháňajúcou istého trpaslíka. Hebzibach vysvetlí Jonášovi, ako krajina upadá na tele, že sa nikomu nechce športovať a všetci sa nudia. Jonáš jej oponuje, čo ju rozhnevá a tasí naňho meč, našťastie sa objaví trpaslík, ktorý mu pomôže a Hebzibach trpaslíka začne naháňať.

Trpaslík Grygzo (Branislav Mago) utekajúci pred bojovníčkou sa vráti za Jonášom a vysvetľuje, že svet je celý fádny, bez zábavy. Chce, aby mu pomohol vniesť doň trochu chaosu.

Jonášovi nič nedáva zmysel, všetci rozprávajú v rýmoch a radšej by sa vrátil na “otrasnú ” besedu s autorom. Dokým Jonáš rozpráva, Grygzo pácha neplechy v dedine, z ktorej utečú a vyberú sa každý vlastnou cestou. Jonášova cesta však nekončí a popri prechádzaní narazí na čudnú chalúpku. V nej spoznáva Arketisa Moklobemida (Filip Prutkay) , alchymistu, ktorý celé dni sedí vo svojej chatrči a varí čarovné elixíry. Zvedavý Jonáš nakúka alchymistovi ponad plece a pýta sa ho, čo tam varí. Odpoveďou je HOKUS POKUS.

Po odhalení vlajky olympiády sa počas svojich monológov 4 hlavné postavy vyrysujú v zástupcov 4 odvetví disciplín, Eilis predstavuje umelecké, Hebzibach športové, Grygzo netradičné a Arketis vedecké disciplíny. Každá postava si myslí, že práve Jonáš im pomôže k dosiahnutiu svojich cieľov. Postavy sa v tanci pohádajú o Jonáša. Tu sa končí dejová časť otvorenia.

Ďalej študenti predstavili svoje triedne vlajky a zložili prísahu účastníkov. Podobnú prísahu zložili aj všetci členovia organizátorských tried. Na úplný záver pani riaditeľka zahájila olympiádu slávnostným príhovorom a triedni profesori organizátorských tried zapálili tradičný olympijský oheň na znak začiatku olympiády.

Vitaj OH Hokus pokus 2022!

< Naspäť na nástenku

Autor textu: Daniel Medvezcky

Prameň ilustrácií: Denisa Vargová (internety-a-gamca.sk)