Matematická olympiáda 2017/18 – IMO

Streda, 18. júla 2018

59. ročník Medzinárodnej matematickej olympiády (IMO) sa uskutočnil tam, kde v roku 1959 táto súťaž začala, teda v Rumunsku. Presnejšie v meste Kluž a to v termíne 3. až 14. júla 2018.

Po výberovom sústredení sa do slovenského tímu dostal aj Tomáš Sásik, pre ktorého to už bolo trietie IMO, aj keď toto bolo prvé s maturitou vo vrecku.

Všetci súťažiaci zo 107 krajín sveta riešilo počas dvoch dní šesť príkladov, za ktoré mohli spolu dostať 42 bodov (zadanie si môžete prečítať v okne nižšie). Pri zisku 31 a viac bodov to bola zlatá medaila, pri 25 a viac strieborná a pri 16 a viac bodov bronzová.

Poradie krajín vyhralo USA (5-1-0-1) pred Ruskom (5-1-0-0) a Čínou (4-2-0-0), Slovensko sa umiestnilo na 23. mieste s bilanciou 0 zlatých, 3 strieborné, 3 bronzové medaily a 0 čestných uznaní.

V poradí jednotlivcov sa o prvenstvo delil Brit Agnijo Banerjee s Američanom James Linom, ktorých nasledoval ďalší Američan Mihir Anand Singhal. Prvý dvaja mali pritom aj plné skóre 42 bodov.

Tomáš skončil s bilanciou 27 bodov (7-7-0-7-6-0), čo mu vynieslo zdieľané 111. miesto a striebornú medailu. Doplnil si tak postupku, v ktorom už mu bude chýbať iba zlato.

Celý zážitok z olympiády zhrnul Tomáš takto:

Veľmi som sa tešil na svoje posledné IMO do Rumunska. V prvé dni nás privítalo daždivé počasie, ale zabavili sme sa pri výrobe tímových tričiek a štvrťfinále majstrovstiev vo futbale. Potom sme sa už sústredili na súťaž.

Príklady boli o niečo ľahšie ako zvyčajne, ale o to zaujímavejšie. Dokonca prvýkrát bola jedna z úloh od slovenského autora. Všetkým Slovákom sa nám dobre darilo a dosiahli sme najlepší výsledok v poradí krajín za posledných 12 rokov.

Nasledovali výlety do soľnej bane v Turde a do historickej pevnosti v meste Alba Iulia, kde sme mohli sledovať predstavenie pri výmene stráží. Obe tieto miesta boli neobyčajne pekné.

V Rumunsku bolo všetko dobre zorganizované, až na to že vždy sme mali veľké časové rezervy a teda na všetko sa dlho čakalo. Otvárací aj zatvárací ceremoniál boli veľkolepé, viacero významných hostí malo príhovor vrátene rumunského prezidenta.

Strieborná medaila je pre mňa veľký úspech, som s ňou spokojný a vidím, že stále sa môžem v matematike zlepšovať 😉

Tomášovi k striebru srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu Gamče na všetkých olympiádach, nábojoch, klániach a iných súťažiach!

Letná žatva 2018 začala Tomášovým striebrom 😉 #imo #imo2018 #gamca

A post shared by Gamča (@gamca.sk) on

Zároveň mu držíme palce v ďalšom štúdiu čistej matematiky na bratislavskom Matfyze!

< Naspäť na nástenku

Prameň dát a ilustrácii: SKMO, IMO 2018

Výsledky slovenského tímu.

Výsledky krajín, individuálne a Facebook IMO 2018.