DOD Chemického ústavu SAV 2019

Pondelok, 9. decembra 2019

V utorok 5. novembra 2019 sme sa s tretiackymi seminaristami z chémie zúčastnili Dňa otvorených dverí na Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV).

Prvá hodina bola určená prezentáciám pracovníkov ústavu. Dozvedeli sme sa viac o funkcii sacharidov v našom organizme či o ochoreniach, ktoré ohrozujú včely a ako sa proti nim dá bojovať. Tiež sme zistili, koľko rôznych spôsobov zisťovania prítomnosti drog v organizme existuje a oboznámili sme sa aj s výskumom kvasiniek, ktorý na ústave prebieha.

Po týchto prednáškach nasledovala exkurzia po vybraných laboratóriách ústavu. Ukázali nám, okrem iného, zbierku kvasiniek a vysvetlili nám metódy ich kultivácie. Oboznámili sme sa s pomerne rýchlou metódou diagnostikovania rôznych ochorení a videli sme aj zariadenie na magnetickú rezonanciu, ktorým sa zisťuje štruktúra chemických zlúčenín.

Na záver na nás čakala (pre väčšinu) najzaujímavejšia časť – chemické pokusy. Pracovníkom ústavu pri nich asistovali aj naši študenti. Zrejme najzaujímavejší pokus predstavovali tzv. horiace ruky, pri ktorom si človek naberie do dlane mydlovú penu obsahujúcu horľavý plyn a tú im v ruke zapália. Napriek tomu, že tento pokus môže vyzerať hrozivo, je bezpečný a mnohí si ho vyskúšali doslova na vlastnej koži.

Z exkurzie sme odchádzali spokojní a môžeme skonštatovať, že sa nejednalo len o uliatie z bežného vyučovania, ale že sme sa dozvedeli aj veľa nových a zaujímavých vecí a už teraz študenti odporúčajú návštevu chemického ústavu SAV budúcoročným tretiakom.

< Naspäť na nástenku

Prameň ilustrácii: internety-a-gamca.sk