Praktické informácie

ISIC

Gamča poskytuje servis pri zriaďovaní medzinárodných študentských preukazov ISIC⁄Euro<26, ktoré používame ako školské preukazy a ktoré sa dajú zároveň klasicky využiť – zľavy, električenka a iné zľavy na cestovnom.

Študent/ka si o kartu nežiada samostatne ale cez Gamču. Detaily nájdete rozpísané na stránke ISIC/Euro<26.

Ubytovanie

Gamča (zatiaľ) nemá vlastný internát pre svojich mimobratislavských študentov a študentky.

V Bratislave je viacero stredoškolských internátov poskytujúcich ubytovanie aj nespádovým školám ako sme my. Tento školský rok bývajú mimobratislavkí Gamčáci a Gamčáčky hlavne na internáte na Vranovskej ulici.

Pri podaní prihlášky na Gamču zároveň podajte prihlášky aj na internáty (preistotu na viaceré, aby ste mali istotu).

Župné internáty: Vranovská, Trnavská & Saratovká, Ivánska cesta, Svätoplukova, Račianska, Na pántoch, Hlinícka

Internáty sú štandardné cenovo dostupné stredoškolské internáty s vychovávateľmi, 24-hodinovou vrátnicou a stravovaním. Ubytovanie (napr. Vranovská €40/mesiac plus strava) zvykne byť v bunkách s dvoma dvojposteľovými izbami a vlastným sociálnym zariadením. Každý študent/ka má k dispozícii zariadenú posteľ, stôl so stoličkou a skriňu.

Doprava do školy

Gamča sídli v úplnom centre mesta na Grösslingovej ulici číslo 18 (811 09 Bratislava). Súradnice pre GPS sú 48.144058° zemepisnej šírky a 17.116206° zemepisnej dĺžky.

Vrámci centra mesta, resp. historického centra, je k nám odvšadiaľ blízko. Zároveň zo skúsenosti vieme, že niekedy pre nových študentov a študentky, ktorí doteraz chodili na základnú školu „v papučiach“ hneď vedľa domu, je to zrazu dlhšia cesta do školy a späť. Podobný stres to môže byť aj pre nových rodičov, hlavne z prímy. Našťastie, ako uvádzame na riadkoch nižšie, škola je z celého mesta či širokého okolia dostupná bezpečne aj za použitia mestskej hromadnej dopravy (MHD).

Mestskou hromadnou dopravou sme dostupní autobusom, električkou aj trolejbusom z rôznych zastávok, pričom tie najväčšie sú Šafárikovo námestie, Kamenné námestie a Rajská ulica. Zo všetkých blízkych zastávok sa študentky a študenti vedia dostať bezpečne do školy, keď nemusia prechádzať cez žiadnu veľkú cestu, cez iba pár, vo väčšine prípadov jednosmeriek vrámci zóny 30 (km/h).

Autom je škola tiež ľahko dostupná priamo cez Grösslingovú ulicu alebo zozadu cez Bezručovu resp. Gajovu ulicu. Keďže sa však škola nachádza v centre, okolité obslužné komunikácie sú často upchané. Škola neposkytuje rodičom či študentstvu parkovanie na svojom školskom dvore a parkovanie v okolí školy záleží od obsadenosti verejných parkovacích miest. V prípade potreby parkovania odporúčame nákupné centrum Eurovea s troma hodinami parkovania zadarmo, alebo platené parkovanie pri obchodnom dome Tesco resp. v parkovacom dome Opera (predtým Alexia) na susednej ulici.

Škola podporuje bicykel ako dopravný prostriedok pre svojich študentov a zamestnancov. Na dvore školy je stojan pre bicykle na celodenné státie. Pred budovou školy sa nenachádza bicyklový stojan pre krátke návštevy, ale chceli by sme ho v blízkej budúcnosti zriadiť (v závistlosti od získaných sponzorských financii). V posledných rokoch sa budujú cycklistické chodníky v okolí školy, čo škola kvituje.

Autobusová stanica (medzimestských či medzištátnych liniek) na Mlynských nivách je v tesnom susedstve Grösslingovej ulice a je dostupná pešo alebo jednou-dvoma zastávkami MHD.

Hlavná stanica (vlak) je síce na opačnej strane centra mesta, avšak električka číslo 1 poskytuje priame spojenie za pár minút.

Stravovanie

Priamo v budove školy sa nachádza jedáleň, ktorá má aj vlastnú kuchyňu. Denne sú na výber 2-3 jedlá (väčšinou mäso, vegetariánske, šalát/bageta). V súčasnosti sa tu stravuje väčšina študentov a profesorov. Obed je dotovaný štátom. Študenti a študentky si kupujú „lístky“ vopred.

Občerstvenie sa dá po celý deň zakúpiť aj v „bufete“.

V blízkom okolí školy sa nachádza nespočetné množstvo miest kde sa dá občerstviť či najesť. Študentstvu 3. stupňa je dovolené opustiť areál školy cez obednú prestávku, ak nevyužívajú služby školskej jedálne.

Zdravotná starostlivosť

V škole sú zamestnanci, ktorí vedia poskytnúť zdravotnú pomoc v prípade núdze. Priamo v budove školy nesedí žiaden zubár alebo lekár, vďaka centrálnej polohe je viacero nemocníc a zdravotníckych zariadení v blízkom okolí.

Študenti a študentky si po príchode na Gamču zvyknú nechávať svojho detského lekára v mieste bydliska či ich preferencie.

Športovanie

Škola disponuje veľkou telocvičňou, malou telocvičňou, posilňovňou a dvoma ihriskami na školskom dvore. Škola zároveň využíva (hlavne počas OH) externé športoviská ako atletický štadión, bazén či ihriská plážového volejbalu a tenisu.

Športoviská sa využívajú hlavne počas vyučovania. V poobednajších hodinách sú plne vyťažené súťažami OH (september-december). Po zvyšok roka existujú športové krúžky, pokiaľ je o ne záujem.

Škola má v športe silnú tradíciu a jej reprezentanti a reprezentantky (športové tímy či jednotlivci) dosahujú výborné výsledky, či už v dresoch školy alebo v dresoch športových klubov (resp. slovenskej reprezentácie), v ktorých súťažne pôsobia.

Umelecké vyžitie

Podobne ako pri športoch, každý školský rok od septembra do Vianoc bežia rôzne umelecké disciplíny vrámci školských olympijských hier.

Počas OH tak aj po zvyšok školského roka navštevujú naše študentky a študenti rôzne umelecké školy, krúžky či súbory (mimo školy), kde tiež dosahujú skvelé výsledky. Niektorí z nich následne umenie (v rôznych podobách) aj vyštudujú a teraz sa ním živia.

Škola v súčasnosti nemá vlastné ateliéry či iné umelecké priestory, nad vytvorením sa však uvažuje. Ambíciou je vytvorenie exteriérovej triedy.

Ako postupovať po prijímačkách
Výsledky prijímačiek
Ako postupovať po prijímačkách
Štipendiá